Prawidłowa zmiana biegów wydaje się czynnością stosunkowo prostą i mechaniczną. Wiele osób nie wykonuje jednak tych czynności poprawnie, gdy mowa o szybkim wykonywaniu manewrów i jazdy. Jak prawidłowo zmieniać biegi, o czym należy pamiętać i jakich błędów się wystrzegać? 

Jak zmieniać biegi?

Prawidłowa zmiana przełożeń to taka, w której wykonuje się szybki i delikatny ruch ręki. Dźwignię należy trzymać u samej góry wpół otwartą dłonią. Nie należy na siłę pokonywać oporu skrzyni biegów, bo to niezbyt dobre dla całego układu. Biegi powinny wchodzić lekko. Zmieniając przełożenia sugerujemy zdjąć nogę z gazu. Zmiana biegu bez zdejmowania nogi z gazu jest szybka, ale bardzo szybko zużywa sprzęgło oraz niszczy elementy przeniesienia napędu. Ponadto nie zalecana jest zmiana biegów bez sprzęgła. Taka zmiana biegów nie jest szybsza, a gdy nie jest prawidłowo wykonana, grozi uszkodzeniem skrzyni biegów.

Błędy popełniane przy zmianie biegów

Pierwszym i podstawowym błędem okazuje się nieustanne trzymanie ręki na lewarku. Podczas prowadzenia samochodu obie ręce powinny znajdować się na kierownicy. Rąk nie należy zdejmować z kierownicy nawet przygotowując się do zmiany biegów. Rękę zdejmujemy dopiero wtedy, gdy będziemy zmieniać bieg. Zdejmując rękę z kierownicy tracimy informacje, jakie przekazuje nam kierownica, spadają możliwości zapanowania nad samochodem. Drugi błąd często popełniany przez kierowców to siła z jaką zmieniają biegi. Zbyt mocne trzymanie dźwigni powoduje jej szybsze zużycie.

Dodał: , w Blog. Dnia 19 października 2015