Alfa Romeo to włoski producent samochodów osobowych, wyścigowych i luksusowych. W gamie samochodów znaleźć można auta klasy średniej i wyższej. W przeszłości firma zajmowała się także produkcją pojazdów użytkowych. W 1986 r. firma została przejęta przez włoski koncern samochodowy Fiat.

Historia Alfa Romeo rozpoczyna się w 1906 r. za sprawą Alexandre’a Darracq w małym miasteczku Portello, koło Mediolanu. Już trzy lata później rozpoczęła się produkcja samochodów marki Darracq, właściciel szybko jednak popadł w problemy finansowe. Na ratunek przybyli okoliczni inwestorzy, którzy postanowili nazwać zakład Alfa – skrót od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (pl. Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). W czasie I wojny światowej Alfa Romeo podzieliła los innych firm i była zmuszona produkować produkty na użytek wojska. W 1918 r. jednym z szefów firmy został Nicola Romeo, od którego nazwiska powstał drugi człon nazwy marki Alfa Romeo.

Fabryki Alfa Romeo zlokalizowane są w Portello koło Mediolanu, a także w Arese koło Mediolanu, i w Pomigliano d’Arco koło Neapolu. Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, w 1986 r. Alfa Romeo została przejęta od państwa przez Fiata. W latach 90-tych zamknięto fabryki w Portello i Arese, całość produkcji przenosząc do Pomigliano d’Arco. Niektóre modele były i wciąż są produkowane w turyńskiej fabryce Fiata, w Mirafiori. Z kolei wersje limitowane, sięgające kilkuset lub kilku tysięcy egzemplarzy rocznie, powstają w zakładach firmy stylistycznej Pininfarina.

Wśród obecnie sprzedawanych aut wyróżnić można m.in. Alfa Romeo 159, MiTo czy Giulietta. Dawniej produkowane modele 147 i 156 można było zakupić w wersji GTA, z 6-cylindrowym silnikiem o mocy 250 KM i ulepszonym nadwoziem.

Najbardziej rozpowszechnionym kolorem samochodów Alfa Romeo jest specjalny odcień czerwonego, określanego mianem czerwieni Alfa. To właśnie od tego koloru wziął się oficjalny kolor Ferrari – Rosso corsa.

Wielu sympatyków motoryzacji jest zdania, że właściciele samochodów marki Alfa Romeo nad niezawodność czy ekonomię przekładają piękno, emocje i przyjemność prowadzenia. Fani marki nazywają siebie Alfisti i czują emocjonalną więź ze swoimi samochodami.

W samochodach Alfa Romeo najczęściej montowane są sprzęgła Valeo lub Luk. Zalecamy wymianę na właśnie tego typu komponenty, ponieważ sprzęgło w Alfa Romeo to element dosyć delikatny, a wysoka jakość okładzin ciernych powinna zagwarantować bezproblemową eksploatację.