Chevrolet. Marka znana niemal każdemu fanowi motoryzacji. Należąca do koncernu General Motors, dostępna w ponad 140 krajach na całym świecie. Co ciekawe, Chevrolet jest czwartą, najczęściej kupowaną marką samochodów.

Chevrolet został założony w 1911 r. przez kierowcę wyścigowego i mechanika Louisa Chevroleta a także Williama C. Duranta w Detroit, w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku zaprezentowano pierwszy model w historii firmy Classic Six serii C. Samochód posiadał sześciocylindrowy silnik 4,9 l i kosztował 2 150 dolarów. W 1915 r. William Durant zakupił udziały Chevroleta, natomiast rok później pakiet kontrolny General Motors.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do większości obecnych firm motoryzacyjnych, Chevrolet od samego początku swojej działalności produkował samochody osobowe i ciężarowe. Łączył on nowoczesne rozwiązania dotychczas znane z samochodów premium z przystępnymi cenami. Wśród nowinek technologicznych wprowadzonych przez Chevroleta wymienić można chociażby szkło bezodpryskowe, wtrysk paliwa, nieblokujące się hamulce, elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy i silnik V8 small-block.

W dzisiejszych czasach Chevrolet jest dostępny w 140 krajach na świecie. W ponad stuletniej historii wyprodukował ok. 210 milionów aut i jest czwartym, najczęściej kupowanym autem w historii.

W zeszłym roku sprzedaż Chevroleta przekroczyła 4,76 mln pojazdów na świecie, co jest absolutnym rekordem sprzedaży. Najwięcej aut sprzedaje się oczywiście we Stanach Zjednoczonych – w 2011 r. 1 775 812 aut wyjechało z salonów do amerykańskich klientów. Na kolejnych miejscach uplasowała się Brazylia – 632 201 sprzedane auta, oraz Chiny – 595 068.

Przez pewien czas salony Chevroleta zniknęły z mapy Europy. Marka powróciła jednak w 2005 r., a w ciągu debiutanckiego roku sprzedano ponad pół miliona aut. Obecnie w ofercie Chevroleta dostępne są takie modele jak Cruze, Aveo (Sonic), Spark, Malibu, a także crossovery i pickupy, takie jak Orlando i Colorado. Samochody takie są zaprojektowane, aby sprawnie działać w każdych warunkach, niezależnie od szerokości geograficznej. Coraz więcej nabywców znajdują też modele Captiva, Camaro czy Corvette. Chevrolet jest popularny w takich krajach jak m.in. Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Włochy czy Hiszpania.

Do Polski Chevrolet powrócił ze swoją ofertą w 2007 roku. Jeden z modeli, Aveo, produkowany nawet był na Żeraniu. W ofercie polskich salonów znajdują się obecnie Spark, Aveo, Cruze, Orlando, Malibu, Captiva, Camaro.

W ostatnich czasach najpopularniejszymi modelami Chevroleta w Polsce były Aveo, Spark i Cruze. W pierwszym półroczu 2012 sprzedano aż 6 500 egzemplarzy Chevroletów, co dało miejsce w pierwszej dziesiątce najczęściej sprzedawanych marek.

W zależności od modelu, w Chevroletach można spotkać sprzęgła różnych producentów. Generalnie jednak, na rynku części zamiennych popularne są produkty takich firm jak Valeo, LuK, czy też znakomite, japońskie sprzęgła Aisin.