Firma Exedy została założona w 1923 r. i znana jest na całym świece ze znakomitych produktów napędowych – bezpiecznych, niezawodnych i wysokich jakościowo. Dlaczego sprzęgła Exedy osiągnęły taki sukces? Wydaje się, że kluczem były tu nowatorskie innowacje, opatentowane rozwiązanie i wysoce specjalistyczna kadra inżynierska.

Dzisiaj Exedy uznawane jest za absolutnego lidera w produkcji sprzęgieł sportowych, wyścigowych i pozostałych komponentów przeniesienia napędu. Części Exedy trafiają przede wszystkim do aut azjatyckich (w tym do wszystkich 11 producentów samochodów w Japonii), ale także i samochodów z koncernów takich jak General Motors czy Ford.

Specjalnością Exedy są zestawy sportowych sprzęgieł organicznych, ceramicznych i karbonowych w konfiguracjach jedno, dwu i trójtarczowych z odpowiednimi kołami zamachowymi. Oprócz tego, Exedy oferuje zestawy sprzęgieł standardowych (OEM) do samochodów europejskich, japońskich i amerykańskich. W asortymencie firmy znajdują się też pozostałe części, takie jak koła zamachowe, linki sprzęgła, siłowniki i pompy hydrauliczne, widełki sprzęgła czy łożyska wyciskowe sprzęgła.

Sprzęgła Exedy produkowane są w 3 liniach towarowych:

Normal Series – sprzęgła sportowe, przeznaczone do wyczynowych samochodów, przystosowane do ciężkich warunków znanych z wyścigów aut seryjnych, rajdów czy trali. W zależności od sposobu eksploatacji użytkownik może wybrać pomiędzy seriami Sports lub Racing, o różnej charakterystyce przenoszenia momentu obrotowego.

Hyper Series – sprzęgła sportowe w ekstremalnym wydaniu. Absolutnie topowe produkty, przeznaczone do najcięższych warunków, obciążeń etc. Tylko dla wymagających. Flagowe sprzęgła Exedy, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania japońskiej technologii pojazdowej. Wykonane są, w zależności od modelu, np. z włókna węglowego, bądź karbonu.

Exedy OEM – sprzęgła standardowe, a więc takie, które trafiają na pierwszy montaż do aut na całym świecie. Znaleźć je możemy w modelach takich producentów jak Mitsubishi, Toyota, Honda, Nissan, Suzuki, Lexus, Mazda, Subaru etc.

Niezależnie od typu sprzęgła, wszystkie produkty Exedy są znane jako jedne z najlepszych na świecie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak jakość, zastosowana technologia, osiągi, trwałość czy bezpieczeństwo.

W ofercie Exedy znajdują się także lekkie, wyścigowe koła zamachowe Exedy, produkowane z jednolitych bloków chromu. Przy ich produkcji zwraca się uwagę szczególnie na redukcję masy, bezwładności i wykorzystanie wydajności silnika.

Rewolucyjnym rozwiązaniem jest modyfikacja systemu odpowiadającego za przepływ powietrza, przez co proces chłodzenia sprzęgła odbywa się szybciej i efektywniej. Zęby są integralną, wytapianą z całością, częścią koła zamachowego, przez co ryzyko oderwania ich od koła jest minimalne.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od sposobu produkcji kół zamachowych Exedy, wszystkie produkty przeszły pozytywnie testy wytrzymałościowe do 15 tys. obr./min. Oznacza to, że wytrzymałość tych produktów jest zapewniona właśnie do takiej wartości.