Audi to marka, która znana jest niemal każdemu sympatykowi motoryzacji. Swoje początki ma jeszcze w XIX w., za sprawą wybitnego inżyniera Augusta Horcha. Człowiek ten założył w 1899 r. w Kolonii przedsiębiorstwo Horch, jednak ze względu na różne problemy natury finansowej, 10 lat później podjął decyzję o odejściu z firmy. Postanowił założyć firmę, znaną później na całym świecie jako Audi.

Nazwa Audi wzięła się od łacińskiego słowa, oznaczającego „słuchać” – takie same znaczenie w języku niemieckim ma słowo Horch, brzmiące identycznie jak nazwisko założyciela. W 1932 r. miało miejsce połączenie czterech niezależnych przedsiębiorstw Audi, DKW, Horch oraz Wanderem w jedną spółkę – Auto Union. Od tego momentu Audi zaczęło wykorzystywać charakterystyczne logo, składające się z czterech pierścieni, symbolizujące czterech udziałowców firmy.

Pod koniec lat 60-tych do firmy przyłączyła się także marka NSU i można powiedzieć, że tak ukształtowała się obecna struktura spółki AUDI AG. Tuż po wojnie natomiast podjęto decyzję o zakupie fabryki Audi Union w Ingolstadt, co okazało się strzałem w dziesiątkę pod względem rozwoju na rynku motoryzacyjnym. W 1965 r. miejsce ma premiera pierwszego samochodu pod marką Audi, następcy DKW F102. Modele z początków produkcji były oznaczane adekwatnie do ilości koni mechanicznych, np. Audi Super 90 czy Audi 60. Auta te posiadały na wyposażeniu silniki średnioprężne. W 1980 r. zadebiutowało słynne Audi Quattro, które wzbudziło szerokie zainteresowanie ze względu na napęd na cztery koła. Takie rozwiązanie było wykorzystywane bowiem dotychczas przez konstruktorów aut ciężarowych, terenowych itd. Okazało się jednak, że zwłaszcza w przypadku sportów motorowych napęd quattro święcił triumfy. Można było zaobserwować w tym okresie intensywny rozwój firmy.

W 2000 r. Audi zaczyna występować pod szyldem Audi – Gruppe wraz z Seatem i Lamborghini, a także pozostałymi markami z grupy Volkswagena – ze Škodą, Bentleyem i Bugattim. Obecna oferta Audi jest bardzo zróżnicowana, znaleźć w niej można auta z różnych klas, segmentów itd. Audi produkuje samochody klasy małej, średniej, limuzyny, sportowe czy SUV-y. W Polsce można zakupić modele kompaktowe i klasy średniej: A1, A3, A4, A5, z klasy Premium: A6, A7, A8, SUV: Q5 i Q7 oraz dwa modele sportowe: TT i R8.

Audi jest autorem wielu innowacyjnych mechanizmów, takich jak np. stały napęd 4×4 w aucie osobowym, ocynkowane nadwozie, aluminiowa karoseria, dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG, silnik z pięcioma zaworami przypadającymi na jeden cylinder itp.

Audi współpracuje z wieloma producentami najlepszych jakościowo podzespołów. Przykładem tutaj mogą być np. systemy audio Bose czy Bang & Olufsen, należące do produktów high-endowych. Marka angażuje się też np. w promocję sportu, sponsorując tak znane i utytułowane kluby piłkarskie jak Real Madryt czy A.C. Milan.

Jeśli chodzi o sprzęgła, w samochodach Audi najczęściej stosowanymi sprzęgłami na pierwszy montaż są produkty firmy Sachs. Firma ta produkuje zamienniki o jakości OEM, tym samym produkt dostępny np. w sklepie motoryzacyjnym technicznie nie różni się niczym od części oryginalnej z ASO.