Naprawa sprzęgła jak łatwo się domyśleć wiąże się zazwyczaj z dość dużym wydatkiem, dlatego też warto odpowiednio się z nim obchodzić. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak dbać o sprzęgło samochodowe i jakie są główne przyczyny jego awarii.

O czym należy pamiętać?

Głównym zadaniem sprzęgła jest oczywiście tymczasowe odłączenie silnika od układu napędowego w taki sposób, aby podczas pracy silnika można było bezpiecznie zmieniać biegi. Niestety nieumiejętne posługiwanie się sprzęgłem może doprowadzić do pojawienia się mniejszych lub większych usterek. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do całkowitego unieruchomienia auta i konieczności skorzystania z usług mechanika. Aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki warto więc dowiedzieć się jak dbać o sprzęgło samochodowe.

Co najczęściej powoduje awarie?

W dzisiejszych czasach do awarii sprzęgła samochodowego najczęściej dochodzi w wyniku przeprowadzenia amatorskich napraw albo jak wspomniano powyżej przy nieumiejętnym posługiwaniem się sprzęgłem. Podstawowym błędem wielu kierowców jest oczywiście gwałtowne ruszani z miejsca. Podczas takiego manewru okładziny sprzęgła samochodowego są dodatkowo obciążone, dlatego też może niestety dojść do jego przepalenia. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem może okazać się wymiana tarczy sprzęgłowej. Niestety wymiana ta wymaga wymontowania z auta całej skrzyni biegów. Tradycyjne sprzęgło samochodowe składa się zazwyczaj z docisku, łożyska i tarczy. Koszt wymiany całego kompletu to wydatek od 500zł do 1300zł. Pamiętać należy również i o tym, aby podczas ruszania samochodem zawsze opuszczać do końca hamulec ręczny. Podczas zmiany biegów należy oczywiście pedał sprzęgła dociskać do samego końca.

Jak dbać o sprzęgło samochodowe?

Prawidłowe obchodzenie się ze sprzęgłem jest najprostszym sposobem, aby znacząco wydłużyć żywotność tego podzespołu. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby ruszać zawsze z najniższych obrotów silnika. Jak wspomniano powyżej unikać należy gwałtownego puszczania pedału sprzęgła, a tym bardziej ruszania z piskiem opon. Dzięki kilku prostym praktykom można znacząco wydłużyć żywotność tarczy ciernej. Pamiętać należy również i o tym, aby podczas stania w korku automatycznie wrzucać bieg na luz. Niestety wielu kierowców przyzwyczaiło się do czekania w miejscu z włączonym biegiem. Kierowcy, którzy posiadają samochód z napędem na 4 koła powinny korzystać z funkcji rozłączenia osi. W ten prosty sposób można znacząco zmniejszyć obciążenie na sprzęgło.

Dodał: , w Bez kategorii, Blog. Dnia 12 sierpnia 2019