Praktycznie każdy kierowca po pewnym czasie zaczyna szukać emocji, które powinien mu dostarczyć jego samochód. Często jednak stwierdzamy, że w naszym aucie zwyczajnie brakuje mocy do dynamicznej jazdy. Z pomocą przychodzą warsztaty oferujące tuning silników poprzez zwiększenie ilości koni mechanicznych oraz momentu obrotowego. Decydując się na taki zabieg powinniśmy jednak pamiętać o przystosowaniu innych podzespołów naszego samochodu na przenoszenie większych mocy na asfalt. Jednym z kluczowych elementów tej układanki jest oczywiście sprzęgło. Jak prawidłowo przygotować je na przyrost mocy w naszym aucie?

Jak przygotować sprzęgło do zwiększenia mocy w naszym samochodzie?

Dlaczego powinniśmy wzmocnić nasze sprzęgło?

Sprzęgło jest kluczowym elementem zespołu przeniesienia napędu. To właśnie ono niejako spina oraz rozłącza napęd podczas zatrzymania i zmiany biegów. Dzięki niemu możemy płynnie ruszyć z miejsca, zatrzymać się oraz zmieniać biegi. Składa się ono z kilku podstawowych elementów, do których należą tarcza sprzęgła, koło zamachowe, docisk oraz łożysko. Każdy z nich odgrywa bardzo ważną rolę i narażony jest na ogromne przeciążenia. Fabryczny zestaw sprzęgła, niezależnie czy jest to tzw. jednomas, czy zostało wyposażone w tłumik drgań skrętnych, może wytrzymać przyrost mocy do maksymalnie 10-15%. Powyżej tej wartości musimy spodziewać się, że przestanie ono w prawidłowy sposób odgrywać swoją rolę, a z czasem dojdzie do całkowitego uszkodzenia elementu. Wymiana sprzęgła w naszym pojeździe to znaczny koszt, który może skutecznie nadszarpnąć nasz budżet. Wiele podzespołów tego typu, przeznaczonych do różnych samochodów można znaleźć na stronie HurtCzesci.pl.

Co zrobić, by nasze sprzęgło wytrzymało większą moc?

Tutaj zasada jest bardzo prosta. Im bardziej zadbamy o jego wytrzymałość, tym lepszy wynik uda nam się osiągnąć. Najczęściej wzmocnienie sprzęgła sprowadza się do wymiany okładzin tarczy na kevlar, wzmocnienie sprężyn tłumiących drgania, a także zmniejszenie wagi koła zamachowego. Dzięki takim zabiegom nasze sprzęgło może znieść znacznie większe siły, jednocześnie nie zużywając się tak szybko. Oczywiście takie modyfikacje powinien wykonać doświadczony w tym zakresie warsztat, który posiada odpowiednie materiały, narzędzia oraz wiedzę na temat budowy danego egzemplarza sprzęgła. Dobrze wzmocniony zestaw może wytrzymać wielokrotnie większą moc niż zakładał to jego producent. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zmiany mają przeważnie negatywny wpływ na komfort prowadzenia samochodu.

Pamiętajmy, że nawet jeśli wzmocnimy nasze sprzęgło i podniesiemy moc w naszym samochodzie nikt nie będzie w stanie zagwarantować nam oraz określić jego żywotności. Podnoszenie mocy w naszym samochodzie jest złożonym procesem, który wymaga znacznych funduszy oraz rozsądku, a także świadomości własnych umiejętności.

Dodał: , w Blog. Dnia 23 maja 2019