Wymiana linki sprzęgła nie jest trudna. Można tego dokonać samemu, bez wizyty w warsztacie lub u znajomego mechanika. Samodzielna wymiana pozwoli wam zaoszczędzić odrobinę pieniędzy i da pewność, że wszystko zostało wykonane tak, jak tego chcieliście. Dowiedz się, jak wymienić linkę sprzęgła w swoim samochodzie.

W celu wymiany nie potrzeba wam będzie specjalistycznych narzędzi oraz wielkiego doświadczenia dlatego warto spróbować to zrobić we własnym garażu, choćby z pomocą poradnika – krok po kroku. Wystarczy wam komplet kluczy, podnośnik i odrobina wolnego czasu. Oczywiście zaczynacie od zakupu odpowiedniego modelu linki sprzęgła i pamiętajcie o tym, że najlepiej wybrać sprawdzonego producenta. Dzięki temu nie będziecie musieli za jakiś czas powtarzać wymiany. Dobrą ofertę znajdziecie u dystrybutora części zamiennych – iParts.

Jak wymienić linkę sprzęgła samemu?

Prace związane z wymianą zaczynacie od poluzowania koła od strony kierowcy i z tej samej strony należy unieść samochód. Zdejmujecie koło oraz podkładacie kobyłkę lub drewniany klocek pod samochód. Po demontażu plastikowego nadkola, odkręcacie trzy śruby. Następnie przechodzicie do wykręcenia regulacji sprzęgła oraz mocowania linki – dwie śruby. Później wyjmujecie linkę z dźwigni sprzęgła oraz ucha mocującego pancerz linki, w miarę sprawnie, aby wisiała luźno. Warto położyć się na siedzeniu pasażera, zajrzeć pod kierownicę, pociągnąć pedał sprzęgła do góry i po prostu odnaleźć linkę. Linkę należy wyjąć przez otwór od strony silnika.

Ten sam otwór posłuży wam na wprowadzenie końcówki nowej linki. Wówczas znów należy podnieść pedał do góry i zamontować linkę. Po prawidłowym założeniu linki przykręcacie metalowy kołnierz. Nagwintowany koniec linki trzeba przedłożyć przez specjalny otwór przy bloku jednostki napędowej i odpowiednio naciągnąć w tym miejscu gumową osłonę. Pozostało tylko przełożyć linkę przez otwór do dźwigni sprzęgła, założyć metalowe zabezpieczenie i wkręcić śrubę do regulacji – gotowe!

Dodał: , w Blog. Dnia 3 lipca 2015