Co robić, gdy nawali sprzęgło? To stosunkowo często zadawane pytanie. Z każdym rokiem, sprzęgło staje się coraz mniej trwałe. Jeszcze dekadę temu przy odpowiedniej eksploatacji sprzęgło mogło wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów, obecnie pierwsze usterki zdarzają się nawet po przejechaniu 30-40 tys. km. Ponadto sprzęgło należy do droższych części. Czy tania wymiana sprzęgła jest możliwa?

Skąd problemy ze sprzęgłem?

W ciągu ostatnich kilku lat, silniki uległy wielu zmianom. Pod maską coraz częściej można znaleźć mocne jednostki turbodoładowane. Wysokość i przebieg momentu obrotowego takiej jednostki to duże obciążenie dla sprzęgła. Dlatego, zdarza się, że zużycie sprzęgła nadchodzi nieco szybciej, niż zostało to przewidziane w instrukcji obsługi samochodu. Jak poradzić sobie z wymianą sprzęgła?

Tania wymiana sprzęgła!

Za sprzęgło nie musisz wydawać fortuny w ASO! To podstawowa kwestia… Z usterkami sprzęgła można sobie poradzić o wiele taniej. Tania wymiana sprzęgła nie jest w cale trudna do osiągnięcia. Tak naprawdę znaczna część sprzęgieł sprzedawanych jako części zamienne do aut to elementy tańsze a nie odbiegające jakością od oryginalnych części w ASO. Na rynku części zamiennych znajdziemy wielu zaufanych producentów sprzęgieł, którzy są także dostawcami części samochodowych na pierwszy montaż np. LUK, Sachs czy Valeo. Kwota na rachunku jest zawsze niższa, jak za część w ASO. Jeśli zależy Wam na oszczędnościach, to zdecydowanie jest to najlepsze rozwiązanie. Warto!

Jak wydłużyć żywotność sprzęgła?

Po wymianie sprzęgła na nowe, warto nieco zastanowić się nad sposobem eksploatacji samochodu. Kierowco, uświadom sobie, że nie należy nadużywać sprzęgła w trakcie jazdy. Do typowych błędów należy np. naciskanie pedału podczas pokonywania zakrętów lub trzymanie nogi na pedale. Nawet minimalny nacisk sprawia, że sprzęgło zaczyna się prześlizgiwać, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury okładzin. Wspomniane czynności w istotny sposób obniżają trwałość sprzęgła i dlatego może dojść do sytuacji, w której będziemy zaskoczeni jego wcześniejszym zużyciem. Dbajmy o samochód. Odwdzięczy się tym samym.

Dodał: , w Blog. Dnia 30 września 2015